Turizmus
Turizmus webhelyen lett közzétéve (https://turizmus.ujbuda.hu)

Címlap > Kamaraerdő

Kamaraerdő  

   |   2017, december 8 - 10:30

A Tétényi-fennsíkot északról a Hosszúréti-patak völgye, illetve a Budaörsi-medence választja el a Budai-hegységtől. A fennsík északkeleti részén található a Kamaraerdő közel 180 hektáros erdőtömbje.

A Kamaraerdő környéke már a kora középkorban is állandóan lakott terület volt. A terület elnevezése az 1700-as években betelepített németektől eredeztethető: az erdő a királyi kamara birtokához tartozott, németül Kammerwaldnak hívták. Ennek tükörfordítása a magyar Kamaraerdő név, amely Döbrentei Gábor 1847-es „dűlőkeresztelője” óta használt.

A terület legmagasabb pontja a Vadász-hegy, amely 225 méteres tengerszint feletti magasságával mintegy száz méterrel emelkedik a völgy fölé. A csúcsról jó kilátás nyílik észak felé: a budaörsi-hegyekre, a repülőtérre és a Budai-hegység középső részére.

    

Az erdő

A terület jellemző erdőtársulásai a cseres-kocsánytalan tölgyesek és a gyertyános-kocsánytalan tölgyesek voltak, de a második világháború idején a fákat kivágták, azokat tüzelőként hasznosították. Az 1950-es évek közepéig nem volt üzemtervezett erdőművelés, így az erdő szerkezete átalakult. Az őshonos állományt felváltotta egy újonnan betelepített és természetesen felnövekvő egyedek keveréke, amelynek jellemző fafajai a magas kőris és a fehér akác. Az erdő védettséget nem élvez, de számos védett rovar, madár és növényfaj élőhelye.

   

Növényvilág

Az erdő a legszebb arcát március végén, április elején mutatja, amikor megjelenik a tavaszi hérics és tömegesen virágzik az odvas keltike. Szintén a tavaszt jelzi a sárga virágú salátaboglárka. Minden erdőtagban megtalálható az őshonos széleslevelű salamonpecsét. A védett magyar zergevirág kis foltokban megtalálható a betelepített akáctelepek szélén. Az egyik legszebb sztyeppnövény, mely a Tétényi-fennsíkról bekerült, a júniustól augusztusig virágzó selymes peremizs. A Kamaraerdőnek igen gazdag kalaposgomba-flórája is van: a nagy őzlábgomba, a májusi pereszke, a lomberdei csiperke és az ízletes kucsmagomba is megtalálható.

   

Állatvilág

A Kamaraerdőben sétálva a kékszárnyú sáska, a zöld lombszöcske, a mezei tücsök, a selymes futrinka és a szarvasbogár gyakran látható. Állandóan itt élő madárfajok közül az egyik legelterjedtebb a szajkó, ragadozómadarak közül megfigyelhető az egerészölyv, a héja és a karvaly. Az erdő vegyes fajösszetételű faállománya miatt a harkályok egészen nagy faj-, és egyedszámban fordulnak itt elő. Énekesmadarak közül gyakori a feketerigó és az énekes rigó. Az erdő jellegzetes lakója a vörösbegy, és a faágakon ügyesen mozgó csuszka. Leggyakoribb odúlakó madarak a széncinege és a kékcinege.

   

Újbuda Önkormányzata – a Pilisi Parkerdő Zrt-vel együttműködve – 2012-ben egy tanösvényt hozott létre Kamaraerdőn, amelynek teljes hossza négyezer méter. A tanösvény kiindulópontja a Kamaraerdei Ifjúsági Parknál található, az útvonalak találkozási pontja a Nagy-rét. A tanösvény vezető füzete elérhető a Környezetvédelmi Osztályon, vagy elektronikusan: Kamaraerdei tanösvény

Elhelyezkedés: Budapest XI. kerület délnyugati részén, nyugatról Budaörs, délről a XXII. kerület határolja.

   

Védettség: A terület nem áll természetvédelmi oltalom alatt.

   

Megközelíthetőség: 87-es és 187-es autóbuszokkal, 41-es villamossal a végállomásig utazva (Kamaraerdei Ifjúsági Park megálló)

   

Látogathatósága: Szabadon látogatható

   

Területe: 180 hektár

Fotó: Bajor Zoltán

Kamaraerdő
Igen ritkán fordul elő az aranyos bábrabló, az egyik legszínpompásabb bogarunk, amely a lomberdőkben tarrágást okozó gyapjaslepke fő pusztítója.
A csuszka a fán lefelé kúszik és a kéreg alól szedeget rovarokat. A védett madár odúban költ és annak nyílását sárral tapasztja be.
A nagy fakopáncs erős csőrével lyukat vés a fába, a kéreg alatt élő hernyókat keresgélve, majd ragadós nyelvével szedi ki táplálékát. Saját fészekodvát önmaga vájja, rendszerint élő fa törzsébe vagy függőleges ágába.
Tavasszal szőnyegszerűen borítja az erdőt az odvas keltike.
Salátaboglárka (Foto: Bajor Zoltán)
A tanösvény térképe (Foto: Bajor Zoltán)

Forrás webcím: https://turizmus.ujbuda.hu/turizmus/kamaraerdo